Sinemaseverlere müjde: 5 film vizyona girdi

Sinemaseverlere müjde: 5 film vizyona girdi
Matt Damon’ın en ikonik rolüne geri döndüğü ve CIA’in en ölümcül eski ajanının karanlıktan çıkışını konu alan “Bourne” serisinin yeni bölümü de izleyicisiyle buluşuyor.

1. Prensim

Ödüllü yönetmen Maiwenn Le Besco’nun yönettiği ve Vincent Cassel, Emmanuelle Bercot, Louis Garrel ile Isild Le Besco’nun oynadığı “Prensim” izleyiciyle buluşacak.

Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan Fransa yapımı film, acı ve özlem, tutku ve ihanet arasında gidip gelen sıra dışı bir ilişkiye odaklanıyor.

2. Jason Bourne

Matt Damon, Julia Stiles, Alicia Vikander ile Vincent Cassel’in oynadığı film, aksiyon meraklılarının ilgisini çekmeye aday.

Matt Damon’ın en ikonik rolüne geri döndüğü ve CIA’in en ölümcül eski ajanının karanlıktan çıkışını konu alan “Bourne” serisinin yeni bölümünde “The Bourne Supremacy” ve “The Bourne Ultimatum” filmlerinin yönetmeni Paul Greengrass bir kez daha yönetmen koltuğunda yer alıyor.

3. Hayalet Avcıları

Paul Feig’in yönettiği ve Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon ile Leslie Jones’un oynadığı “Ghostbusters: Hayalet Avcıları” yeni karakterleriyle uzun süredir beklenen geri dönüşünü yapıyor.

Sevilen ilk filmden 30 yıl sonra başarılı yönetmen Paul Feig tarafından çekilen film, 1984’te Dank Aykroyd ve Harol Ramis tarafından yazılan ve Ivan Reitman’ın yapımcılığını üstlendiği “Ghostbusters: Hayalet Avcıları” filminden uyarlandı.

4. Eyvah Annem Dağıttı

Başrollerinde Mila Kunis, Kristen Bell ve Kathryn Hahn, Christina Applegate ve Jada Pinkett Smith’in yer aldığı filmin yönetmenliğini Jon Lucas ile Scott Moore birlikte üstlendi.

Komedi türündeki film, çocukları için her şeyin en doğrusunu ve iyisini yapmaya çalışan bir grup annenin, tüm kurallardan sıkılıp kendileri için bir dizi çılgınlık yapmaya karar vermesinin ardından, kendilerini “mükemmel anne” olmaya çalışan kadınlarla mücadele içinde bulmalarını konu alıyor.

5. Şeytanın Oyuncakları

Padraig Reynolds’ın yönettiği korku türündeki filmin başrollerinde Christopher Wiehl, Kym Jackson, Tina Lifford, Samantha Smith ve Kennedy Brice gibi isimler yer alıyor. 

Efsane film Avatarın devamı geliyor!

Efsane film Avatarın devamı geliyor!
Ünlü yönetmen James Cameron, kendisinin ve senaristlerin oldukça fazla senaryo ürettiklerini, bu yüzden ‘Avatar’a 3 tane daha devam filmi çekeceklerini açıkladı.

En son teknolojinin kullanılacağı ABD yapımı filmlerin maliyetinin yüksek olması bekleniyor.

Bilim kurgu filmi ‘Avatar’, yapımcısına dünya çapında 2.8 milyar dolar kazandırmıştı

15 Temmuz darbe girişimi film oluyor

15 Temmuz darbe girişimi film oluyor
Avrasya Medya Birliği Genel Başkanı Halit Ziya Alptekin’in yapımcılığını üstleneceği ‘Kalkışma’ filmi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve sonrası yaşanan olayları tüm çıplaklığıyla beyaz perdeye aktarmayı hedefliyor.

Avrasya Medya Birliği, ülkemizde yaşanan darbe girişimini, uluslararası ortamda doğru anlaşılabilmesi ve halk bütünleşmesine dikkat çekmek için bir film yapıyor.

Türk milletinin gösterdiği destansı direnişin uluslararası kamuoyunda daha net anlaşılması, yaşanan olayın vahametinin tüm çıplaklığıyla ifade edilmesi adına böyle bir projeyi hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Halit Ziya Alptekin, “Sinema filmi ile birlikte Çanakkale Geçilmez ve Colours of Turkey başlıklı büyük gösterilerin yapımcısı Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanımız Murat Baytaş bir müzikal hazırlıyor. Sinema filminde birçok yerli ve yabancı oyuncu rol alacak ve filmin yönetmeni sürpriz bir isim olacak” dedi.
 
‘Kalkışma’ filminin şu anda alternatifli olarak senaryosunun yazıldığını söyleyen Alptekin, Ekim ayında filmin çekimlerine  başlamayı planladıklarını belirterek, sinema filminin son teknoloji ile çekileceğini ve dünya sinemalarında izleyiciyle buluşturulacağını açıkladı.
 
Halit Ziya Alptekin, “Avrasya Medya Birliği” olarak film ve müzikal konusunda devlet büyükleri ve sektörden çok olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti.Bünyesinde uluslararası medyayı barındıran Avrasya Medya Birliği, başta Azerbaycan ve Kazakistan olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinde birçok tanıtım, belgesel ve prodüksiyonlarını hayata geçirdi.

 

İşte reklamı NASA tarafından yapılan film!

İşte reklamı NASA tarafından yapılan film!
Hafta içi basına yansıyan NASA’nın ‘Mars’ta su bulundu’ açıklaması bir anda tüm dünyanın ilgi odağı oldu.

Ne ilginçtir ki yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı ve Mars’ta mahsur kalan bir astronotun hikâyesini anlatan The Martian/Marslı filmi de bu hafta vizyona girdi.

Geçtiğimiz günlerde NASA, tarihî bir açıklama yaptı: ‘Mars’ta tuzlu su bulundu.’ Bu haberin yankısı hâlâ sürerken yönetmenliğini Ridley Scott’un üstlendiği Marslı filminin perdeye çıkması dikkat çekti. NASA’nın uzun zamandır sahip olduğu ‘su’ bilgisini, Marslı filmi için beklettiğini düşünen eleştirmenler, olayı ‘NASA, Marslı’nın PR ve reklamını yaptı’ şeklinde yorumladı.

Film tüm bunların yanı sıra mizahıyla da çok konuşuldu. Hikâyeye farklı boyut kazandıran ilginç mizahı, izleyenlerden tam not aldı. Sonuç olarak 8,5’lik IMDB puanıyla Marslı, son dönemin en iddialı bilimkurgu yapımları Interstellar (Yıldızlararası) ve Gravity (Yerçekimi)’nin yanında yerini aldı.

Hikâye için özel yazılım

Başrolünde Matt Damon’ın yer aldığı Marslı’nın kadrosunda ona Sean Bean, Jessica Chastain, Kate Mara, Jeff Daniels ve Michael Pena gibi isimler eşlik ediyor. Senaryo geçtiğimiz yılın ödüllü ve popüler bilimkurgu kitaplarından Andy Weir imzalı ‘The Martian’ adlı kitaptan uyarlandı. Weir, 2009’da kaleme almaya başladığı hikâyesini ilk zamanlar kendi sitesinde yayınladı. Hatta yazdıklarının bilimsel gerçeklerle tutarlı olması için Mars’taki yaşam koşulları, botanik, yörünge mekaniği ve insanlı uzay uçuşları tarihî gibi konularda araştırmalar yaptı. Eski bir bilgisayar programcısı olan Weir, aynı zamanda izleyenlerin filmde göreceği bazı bölümler için özel yazılım bile geliştirdi.

Yapımcı Simon Kinberg, kitabı otuz sayfa okuduktan sonra çok etkilendi ve Fox stüdyoları altında çalışmalara başladı. Eserin hakları satın alınınca senaryo, Lost dizisinin senaristi olarak tanınan Drew Goddard’a teslim edildi. Goddard, ‘Sayısız matematik problemi çözmüş gibi oldum’ dediği senaryo adapte sürecini birkaç ayda tamamladı. Peki, senaryosu bitirilen filmi kim çekecekti? Goddard, Marslı’nın yönetmenliğine de talip oldu fakat Sinixter Six adlı film için fikrinden vazgeçti. Sonrasında koltuk Yaratık, Gladyatör ve Cennetin Krallığı gibi yapımların ünlü yönetmeni Ridley Scott’a teslim edildi.

Matt Damon’ın korkusu

Matt Damon, filmde başrol karakteri astronot Mark Watney olarak karşımıza çıkıyor. Ancak 2014 Christopher Nolan yapımı Yıldızlararası’nda da oynayan Damon, Mark rolünü kabul etmek konusunda çekimser davranır. Çünkü Mark ile Yıldızlararası’ndaki rolünün benzeşeceğine dair endişeleri vardır. Yapım şirketi ‘Başka birini Mark Watney olarak düşünemeyiz’ açıklamasını yapınca başarılı aktörü yönetmen Scott ikna eder.

NASA ne derse o olur

Marslı’nın çekim ülkesi ilk başta Avusturya olarak belirlendi. Fakat yapım şirketiyle Avusturya hükümeti arasında çıkan anlaşmazlıklar bir türlü çözülemedi. Ekip bu kez gözünü bir başka Orta Avrupa ülkesi Macaristan’a çevirdi. Başkent Budapeşte’de bulunan KORDA Stüdyoları’nda 8 Kasım 2014’te ilk fotoğraf çekimleri yapıldı. Bu stüdyo bazı özellikler konusunda dünyanın diğer stüdyolarından önde geliyor. Mesela en uzun ve en büyük sesli çekimlere imkân veriyor. Stüdyoya ait 6. sahne ise ‘Dünyanın en büyük sahnesi’ olarak biliniyor.

70 gün süren çekimler için KORDA’da 20 adet set kuruldu. Diyalog sahneleri, uzay gemisi Hermes, Mars sığınağı, kapsül içi ve büyük kum fırtınaları gibi sahneler burada tamamlandı. Geniş plan çekimler için Ürdün’deki Wadi Rum’a gidildi. Çünkü coğrafi yapısı görsel açıdan Kızıl Gezegen Mars ile benzerlik gösteriyordu.

Yapım sürecinde Mars ve uzay seyahatine dair bilgilerin doğruluğu NASA tarafından teyit ediliyordu. NASA’nın Mars misyonunu hedef alan filmde kullanılan uzay kostümlerinden araçlarına kadar her şeyde bu etki görülüyor. Filmdeki uzay kıyafetlerinin NASA’nınkilerden neredeyse tek farkı daha pratik olması. Scott, önceki filmlerinden Prometheus için geliştirdiği birçok ekipmandan Marslı’da da yararlandı. Çekimlerin en ilginç tarafıysa ekip patates sahnesi için stüdyoda kurulan bir çiftlikte patates yetiştirdi ve gelişim aşamalarını bizzat kaydetti.